Užitečné ... uzitecne.mpelikan.com

 

Změna letního a zimního času

Sociální sítě

Jestli se Vám stránka líbí, dejte jí +1, nebo klikněte na To se mi líbí.

V České Republice dohchází dle dohody z roku 1996 ke změně letního a zimního času takto:

Příští změna času proběhne v neděli 27. října 2019. Hodinky si posuneme o jednu hodinu vzad - do standardního časového pásma (hovorově zimní čas*).

* Jak jsem byl panem Milanem Ambrožem upozorněn, ve skutečnosti se nejedná o zimní čas, ale o čas standardní. Vysvětlení níže, v textu pana Ambrože:

Naším základním časem je středoevropský čas - SEČ (CET - GMT+1h). Také se nazývá obyčejný, standardní nebo klasický. V současnosti je naším občanským časem tehdy, když není zaveden letní čas (tedy od konce října do konce března). Odchylkou od klasického času je možné zavést:

Pro ilustraci: Když píšu tento text je 15:17 letního času, což odpovídá 14:17 klasického času a 13:17 zimního času. Z toho plyne, že letos 29. října zimní čas nezačne, protože začít ani nemůže. Zimní čas byl zaveden pouze jednou v období tzv. poválečné obnovy a navíc ani tehdy se neměnil letní čas přímo na zimní, neboť to by byl posun o dvě hodiny (!) zpět. V roce 1946 se v říjnu měnil letní čas na klasický a teprve v prosinci klasický na zimní.


© 2005-11 Michal Pelikán, http://uzitecne.mpelikan.com/zmena-letniho-a-zimniho-casu.html | Tvorba www stránek | Vytisknout