Užitečné ... uzitecne.mpelikan.com

 

Síťový protokol pro synchronizaci času NTP

Sociální sítě

Jestli se Vám stránka líbí, dejte jí +1, nebo klikněte na To se mi líbí.

Protokol NTP (Network Time Protocol) slouží k synchronizaci času vnitřních hodin v počítači. Abyste mohli mít čas na svém počítači přesný, resp. čas synchronizovaný se státním etalonem času, musíte mít na svém počítači nainstalovaného NTP klienta a Váš počítač musí být připojen do sítě, kde se vyskytuje NTP server (např. Internet).

Zjednodušeně se jedná o to, že NTP server předává NTP klientům informaci o přesném času. NTP servery pracují v několika hierarchických vrstvách, servery vyšší úrovně synchronizují servery nižší úrovně. Běžní uživatelé by měli k synchronizaci času využívat právě servery nižší úrovně.

NTP klienty - programy, které zajistí synchronizaci

Uživatelé nejběžnějšího operačního systému Windows XP mají možnost využít zabudovaného NTP klienta. Stačí 2x kliknout na hodiny v pravém spodním rohu hlavního panelu, NTP server se nastavuje v záložce Čas v Internetu. Podrobnější informace a nastavení v dalších verzích Windows se dočtete v anglicky psaném návodu. V novějších Windows (Visa, 7) je to velmi podobné, můžete si o tom přečíst v článku na WindowsNetworking.com (anglicky).

Seznam vybraných veřejných NTP serverů v ČR:

Kompletní seznam veřejných NTP serverů. Seznam českých NTP serverů.

Běžný domácí uživatel by měl využívat NTP server svého poskytovatele připojení (provozuje-li jej). Primární server Cesnetu slouží zejména k synchronizaci NTP serverů nižší úrovně. Předtím, než si vyberete server, raději si zjistěte podmínky jeho používání.

Existuje též zjednodušený protokol SNTP (Simple Network Time Protocol), který neuvažuje se zpožděním paketů v IP síti, jeho (ne)přesnost je tedy závislá na latenci. Používá se zejména tam, kde se nevyžaduje precizní přesnost času.

Poznámky

  1. Na počítačích XT se musel nastavit čas při každém zapnutí. AT počítače si čas pamatují.
  2. S nástupem Internetu vzrostl význam přesného času na PC, ten se ukládá např. do e-mailů.
  3. NTP protokol je v podstatě nezávislý na softwarové platformě. Používá se napříč operačními systémy.

Nahoru ↑

Přidáno: 3. března 2005 | Poslední aktualizace: 14. října 2011


© 2005-11 Michal Pelikán, http://uzitecne.mpelikan.com/ntp-synchronizace-cas-protokol.html | Tvorba www stránek | Vytisknout